Právo: Na náměstí Jiřího z Poděbrad se hraje o kašnu

Revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad, na níž se shodlo město a radnice Prahy 3, má své úskalí. Je jím kašna sochaře Petra Šedivého, která je od roku 1981 poblíž východů z metra asi na 12 metrech čtverečních. Petice a v Praze 3 koaliční zelení odmítají její demontáž a přemístění. Počítá s ní vítězný architektonický návrh MCA atelieru z někdejší soutěže.

„Původní dokumentace revitalizace náměstí, která bude aktualizována, počítá s přemístěním kašny na jiné místo, tak, aby bylo možné vytvořit odpovídající prostor před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně,“ sdělila Právu spolutvůrkyně vítězného návrhu Pavla Melková. Připomněla, že Praha usiluje o zápis Plečnikova kostela do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Proti odsunu či vyhnání kašny podepsaly petici asi čtyři stovky obyvatel Žižkova. Stáli za tím zdejší zelení. Kašna je sice z roku 1981 stejně jako Hotel Praha a Kongresové centrum, její autor se ale inspiroval myšlenkami a snahami Jiřího z Poděbrad. Dílo pojal nadčasově a nazval ho Sjednocená Evropa. Místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický Žižkov (nejen) sobě, řekl Právu, že je proti bourání a hodlá její zachování vyjednat. Půjde tedy především o finální podobu projektové dokumentace na revitalizaci náměstí. „Požádali jsme o aktualizaci architektonického návrhu. Architekt doporučil, aby kašna z náměstí skutečně zmizela,“ uvedl Stropnický. Připomněl, že za koncem projektu podzemních garáží pod náměstím, které prosazovala především ODS, je odpor obyvatel podporovaný žižkovskými zelenými. Petice představila kašnu z liberecké žuly jako součást výzdoby stanice metra, která oslavovala Jiřího z Poděbrad a jeho Smlouvu o nastolení míru v celém křesťanstvu. Petenti také odmítli odstranění komínu v severozápadní části náměstí, který slouží ventilaci metra, jehož autorem je rovněž sochař Petr Šedivý.

Město přidělilo revitalizaci jako úkol svému Institutu plánování a rozvoje (IPR). V něm architektka Melková nyní působí v roli šéfky Kanceláře veřejného prostoru. Melková odmítla, že by se kvůli svému podpisu pod projektem revitalizace náměstí ocitla ve střetu zájmů. Územní rozhodnutí a stavební povolení totiž bude řešit jiná část IPR, a sice Sekce plánování města. „A pokud by došlo k posuzování projektu IPR, nezúčastním se ho,“ sdělila Právu Melková, jejímž úkolem v IPR je zápis Plečnikova kostela na seznam UNESCO. Spíše než o střet se v případě architektonického projektu podle ní jedná o soulad zájmů. „Cílem Kanceláře veřejného prostoru je zejména vytváření koncepce zlepšování kvality veřejného prostoru, což je také cílem jak Návrhu revitalizace náměstí Jiřího z Poděbrad, tak práce atelieru MCA. Právě pro praktickou projekční a realizační zkušenost z tvorby veřejného prostoru mi patrně také bylo svěřeno vedení Kanceláře veřejného prostoru,“ poznamenala Melková. Projekt MCA atelieru, jak Právo informovalo, spočívá v rozdělení náměstí na dvě funkční části – klidovou a poloklidovou. V západní části náměstí by mělo růst mnohem více stromů než dnes. Ve vizualizaci, již zveřejnilo IPR, není mezi stromy vidět žádná kašna ani komín.

Článek vyšel v deníku Právo 11.1.2014 na str. 16. Článek napsal Petr Janiš.

1 komentář u „Právo: Na náměstí Jiřího z Poděbrad se hraje o kašnu

  1. Zatím co jinde se kašny nákladně budují pro osvěžení vzduchu v čím dál teplejších létech tak Praha 3 má peníze na její likvidaci. Společenké, kulturní a sportovní organizace mají příspěvky od radnice stále menší. Asi jsou ve špatném políčku při rozdělování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *